Ал-Хилал от Саудитска Арабия поставя рекорд за най-много последователни победи в мъжкия футбол
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-03-13 | 13:45:10

Клубът от Саудитска Арабия Ал-Хилал постави световния рекорд за най-много поредни победи в мъжкия футбол във вторник, побеждавайки Ал-Итихад с 2-0 в Шампионската лига на AFC.

Това беше 28-ата поредна победа на Ал-Хилал, подобрявайки предишния рекорд, поставен от уелския отбор Ню Сейнтс през сезон 2016/17.

Преди това холандският гигант Аякс държеше рекорда в продължение на 44 години след поредица от 26 победи между 1971 и 1972 г.

„Всички в Ал Хилал са щастливи да влязат в световната футболна история, като спечелиха 28 последователни мача“, каза мениджърът Хорхе Хесус. „Това наистина е невероятно постижение и искам да благодаря на всички в клуба за участието им в този значим печеливш рекорд.“

Имайки предимство от 2-0 в реванша от четвъртфиналите във вторник, Ал-Хилал почти изостана, когато Ромариньо удари гредата през първото полувреме.

Домакините доминираха през голяма част от началните етапи на мача в Джеда и до 61-та минута отне на левия бек Ясер Ал-Шахрани да даде преднина на Сините вълни.

Всякакви шансове за невероятно завръщане изчезнаха за Ал-Итихад, когато Абдерразак Хамдала получи червен картон за това, че сграбчи Али Ал-Булайхи за гърлото, преди Малком да вкара втория гол на Ал-Хилал в добавеното време.

„Рекордите не са толкова важни, колкото трофеите“, добави Исус. „От всички в Ал-Хилал зависи да гарантираме, че ще затворим сезона като шампиони на Roshn Saudi League и ще изпълним целите си в състезанията за купата. Само тогава можем да празнуваме истински.”

Ал-Хилал, който търси пета азиатска титла, ще играе следващия път срещу Ал Айн на полуфиналите на Шампионската лига, след като отборът от Емирствата изхвърли Ал-Наср на Кристиано Роналдо от надпреварата в понеделник.

Ал-Хилал, чиято победна серия започна на 25 септември, за последно загуби мач на 12 август.

Непобеден в Саудитската професионална лига този сезон, отборът има 12 точки пред Ал-Наср на върха на таблицата. Още по-впечатляващо е, че успехът дойде до голяма степен без звездата Неймар, който претърпя тежка операция на коляното през ноември.

Според Световните рекорди на Гинес, Olympique Lyonnais Féminin има най-много последователни победи във футбола – мъже или жени – с 41 във всички състезания между 2012 и 2013 г.

Източник: cnn.com